Kuhinja nasuprot radnom prostoru – Kako ga urediti da izbjegnete nelagodu?

Poslušajte u audio verziji

Izgled pri uređenju kuhinje nije sve. Pri odabiru namještaja i kuhinjske opreme moramo se prije svega voditi praktičnošću. Uređenje neadekvatne radne površine može učiniti obavljanje poslova u našoj kuhinji glomaznim i ograničenim.

Dakle, kako se možemo pobrinuti da izbjegnemo neprestano padanje hrane na pod i zatrpavanje hrpama lonaca?

U sljedećem smo članku za vas pripremili najvažnije aspekte koji će vam pomoći da uredite funkcionalno i udobno mjesto za svoje kulinarske eksperimente.

Koja je optimalna radna površina?

Krenimo od dimenzija.

Osnovna pravila govore da širina radne ploče ne smije biti manja od 60 cm – 80 +cm, iako postoje kuhinje gdje širina doseže i do 120 cm.

Takve udaljenosti trebale bi vas osvojiti udobnošću potrebnom za pripremu omiljenih jela.

 

 

 

S druge strane postavlja se  pitanje udaljenosti?

Ne postoji jasan odgovor na ovo pitanje. Iz nekih izvora se čini da:

Pored sudopera treba imati najmanje 40 cm radne ploče (po mogućnosti s obje strane).

Uz naš hladnjak trebao bi se nalaziti dio radne ploče dimenzija najmanje 30 cm

Uz štednjak i pećnicu dio radne ploče od najmanje 20 cm s obje strane.

Ukratko, optimalne dimenzije radne površine trebale bi biti oko 150 cm duljine i 60-80 širine.

Ipak, praksa pokazuje da se sa sigurnošću možemo smjestiti i na manje radne površine, iako nam velike omogućuju puno slobodniji rad.

SAVJET: Ako je duljina vaše radne ploče jako ograničena, razmislite o korištenju šire radne ploče kako biste dobili vrijedan radni prostor.

Kako rasporediti namještaj i kućanske aparate?

Najpraktičnije i najčešće preporučljivo rješenje je korištenje radnog trokuta.

Radni trokut je konfiguracija hladnjaka, sudopera i plinske ili ploče za kuhanje koja nam omogućuje slobodnije kretanje između uređaja tijekom kuhanja. Na taj način naše kretanje nije ograničeno, a kuhinjske aktivnosti ne ometaju jedna drugu, što znači jednostavnost i učinkovitost.

Preporučene udaljenosti:

  • Između sudopera i hladnjaka: 120-210 cm,
  • između štednjaka i sudopera: 120-210 cm
  • između hladnjaka i štednjaka: 120- 270 cm

Iako radni trokut pruža ogromnu udobnost pri obavljanju kuhinjskih aktivnosti, njegov minus su prostorni zahtjevi. Nažalost, nemamo uvijek priliku smjestiti tako veliku radnu površinu, pogotovo u malim kuhinjama u višestambenoj zgradi.

Je li radna ploča s obje strane kuhinje dobro rješenje?

Svakako!

Paralelne radne ploče najčešće nalazimo u duguljastim kuhinjama, gdje je često i najpraktičnije rješenje.

Drugi tip kuhinja s paralelnim radnim pločama su kuhinje s kuhinjskim otocima.

Koje su prednosti korištenja paralelnog sustava radnih ploča?

  • Mogućnost držanja svog potrebnog posuđa “pri ruci” tijekom kuhanja, što nije uvijek moguće ako imate duguljastu radnu površinu.
  • Očuvanje “Kuhinjskog trokuta”, što se prevodi u praktičnost naše kuhinje.
  • Mogućnost lociranja elektroničkih uređaja dalje od izvora vode.

NAPOMENA: Provjerite je li razmak između dvije radne ploče najmanje 120 cm kako biste osigurali slobodu kretanja.

Postavka u obliku slova L

Namještaj u obliku slova L često se koristi u malim, izduženim kuhinjama, gdje nemamo mogućnost koristiti radnu ploču s obje strane kuhinje.

Glavno tijelo radne ploče je dulji dio, gdje možemo smjestiti plinski štednjak ili ploču za kuhanje. S druge strane, kraći dio je pomoćna radna ploča. Element koji razdvaja dvije radne ploče može postati kutni sudoper, što je zanimljiv način uređenja često mrtvog prostora koji se nalazi u kutu kuhinje.

Postavka u obliku slova U

Kuhinjski postav u obliku slova U karakterizira velika površina ormara, u koje možemo smjestiti radni pribor. Visoka funkcionalnost je jasna prednost ove konfiguracije.

Ovo rješenje možemo koristiti u velikim i malim aranžmanima.

U kuhinjama spojenim s dnevnim boravkom element koji je dio cjeline aranžmana može postati kuhinjski poluotok koji može poslužiti kao šank, ali i radna ploča.

Napomena: Ako želite ugraditi sudoper na poluotok, vodite računa o polaganju vodovodnih elemenata ne dalje od 3 m od glavnog vodova.

 Jednoredna kuhinja

Jednoredna kuhinja je rješenje koje se najčešće koristi u malim i uskim kuhinjama, iako se događa da se linearna shema susreće  i u većim prostorijama.

Korištenje jednog reda smatra se najmanje praktičnim, budući da moramo prijeći najveću udaljenost između različitih uređaja kada kuhamo.

S druge strane, ovo rješenje je vrlo ergonomsko, jer čuva puno prostora u prostoriji. S druge strane, olakšava organizaciju električnih, vodovodnih i plinskih instalacija, budući da su sve smještene na jednom zidu.

Kako uskladiti sudoper s radnom površinom?

Da biste pravilno odabrali sudoper za radnu površinu, morate uzeti u obzir tri aspekta:

  • Koliko prostora možete posvetiti sudoperu?

Ako si možete priuštiti korištenje većeg sudopera – ne oklijevajte!

Čak i ako već imate perilicu posuđa, veći sudoper bit će vaš izvrstan pomoćnik za aktivnosti poput odmrzavanja, ispiranja, pranja velikih predmeta kao što su: pladnjevi za pečenje. Ovdje će izvrsni biti sudoperi s velikom i dubokim koritom, sudoperi s dva i jednim i pol koritom, sudoperi s velikim ocjeđivačem.

Ako su pak vaše prostorne mogućnosti ograničene, preporučamo odabir sudopera manje površine kako biste uštedjeli prostor na radnoj ploči.

  • Koliko često planirate koristiti kuhinju?

Ovdje također vrijedi uvažiti koliko aktivnosti planirate u svojoj kuhinji. Ako ste ograničeni na jednostavne obroke i kuhanje kave, možda biste se trebali odlučiti za maleni sudoper. Ako, s druge strane, volite kulinarske eksperimente, odlična opcija bi bila odabrati veći model, kao što smo spomenuli u gornjem odlomku.

  • Gdje planirate sušiti suđe?

Sudoperi s ocjeđivačem također će vam pomoći da osušite posuđe odmah nakon pranja. Ovo je najpraktičnije rješenje, budući da vam je sušilica pod rukom. Ako želite koristiti vanjski ocjeđivač ili ocjeđivač smjestiti u gornji zidni ormarić – možete s punim povjerenjem odustati i odlučiti se za sudoper s jednom velikom posudom ili dvostruki sudoper.

NAPOMENA: Također provjerite je li vaš sudoper na sigurnoj udaljenosti od električne utičnice.

Uređaji

Kako organizirati prostor oko uređaja?

Vrlo je važno zadržati prostor oko sudopera, hladnjaka i grijača.

Svaki od ovih uređaja mora imati komadić prostora pri ruci kako biste mogli odložiti sastojke ili predmete koje ste upravo uzeli iz određenog uređaja.

Iako nije kazneno, preporučamo da odvojite udaljenost između sudopera i grijača kako biste izbjegli prskanje prljave vode u posuđe.

Prostor

Kako bi rad bio udoban, dobro je voditi računa o prostoru.

Razne vrste ukrasa izgledaju sjajno na radnoj površini, ali u praksi nam često zauzimaju dragocjeni prostor. S druge strane, obično se zaprljaju tijekom našeg rada i zahtijevaju često pranje. Tijekom naših kulinarskih osvajanja, bolje je riješiti se svega s radne površine kako bismo u potpunosti iskoristili njegovu površinu.

Raspored posuđa

Pravilno raspoređeni ormarići omogućit će nam da lako dosegnemo posuđe i dobro organiziramo posao. Kao pravilo, preporučujemo da teške predmete držite u donjim dijelovima ormarića, a lagane u gornjim dijelovima.

Pribor

 Razni gadgeti koji nam pomažu odvojiti i razdvojiti sav pribor i proizvode koji su nam potrebni za kuhanje na pravo mjesto pomoći će nam da dobro organiziramo posao.

Od pomoći će se pokazati:

  • odvojene posude za suhe proizvode
  • košare za teret
  • ladice na više razina
  • kuhinjske šine

 Završna obrada

Mnogo je aspekata koji će utjecati na to kako ćemo koristiti određenu kuhinju. Prije nego počnemo planirati boju namještaja i ukrasa, dobro je pokušati vizualizirati kako će izgledati sve kuhinjske aktivnosti koje planiramo učiniti.