Kako ostati pri zdravoj pameti tijekom renovacije kuće

Život u kući koja se renovira definitivno predstavlja veliki izazov. Niste nikad iskusili tako nešto? Pročitajte. Pripremiti ćemo vas na neočekivane stvari, sačuvati vam živce, osloboditi vas od dodatnog nereda, stresa i sačuvati vaš novac.

Razmislimo bez koje prostorije možete živjeti

Svaka prostorija ima svoju određenu namjenu. Kada krenete u renovaciju jedne, automatski je više ne možete koristiti i morate joj pronaći zamjenu. Što više prostorija renovirate, automatski ostajete bez njih i opet ste u potrazi za zamjenama. Što više prostorija odjednom renovirate to će više problema iskrsnuti.

Planiranje projekta oduzima vrijeme i stvara veće troškove

Planiranje renovacije će barem 20% više trajati i prerasporediti će vaš kalendar. Također, u vaš budžet morate uključiti i 20% dodatnog novca za neplanirane troškove, odnosno za probleme koji se mogu tijekom renovacije dogoditi te prouzrokovati skrivene troškove.

Minimalizam pomaže

Zapamtite – manje je više. Tijekom renovacije je bolje imati što manje stvari oko kojih se trebate brinuti, vjerujte nam biti će vam lakše.
Kada krenete prebacivati stvari iz prostorija koje želite renovirati jako brzo ćete shvatiti da ćete uskoro biti zatrpani stvarima. Planirajte unaprijed.
Spakirajte se kao da se spremate na put. Zapamtite – biti ćete prisiljeni prebaciti sve stvari iz više soba u jednu..Kreirajte sigurnu zonu

Tijekom renovacije vlasnici kuće, djeca i kućni ljubimci moraju radi svoje sigurnosti biti dalje od mjesta renovacije. Zbog sigurnosti ukućana i ostalih to mjesto jednostavno morate nekako blokirati. Možete kreirati sigurnu zonu tako da to mjesto privremeno ogradite sa šperpločom ili sa plastičnim najlonom.

Pripremite se na prašinu

Borba sa prašinom se lako može pretvoriti u pravu noćnu moru. Plastični najlon kojeg smo poviše spomenuli će spriječiti u jednom dijelu prodor prašine, ali to ipak nije dovoljno.
Svaki put kada radnici uđu i izađu iz prostorija koje se renoviraju prašina će ih pratiti. Stoga, zapamtite:

  • zalijepite najlon na podove pokraj ulaza
  • zalijepite najlon preko vrata prostorija u kojima boravite
  • prekrijte ili još bolje, uklonite sve predmete i sav namještaj koji se nalazi na putu do prostorija koje renovirate

Oh da. Nemojte slučajno zaboraviti koristiti druge cipele kada sami kročite tim prolazom.

Počistite svaki dan nakon što je posao završen

Svaki dan, nakon što su majstori odradili dio posla počistite put do prostorija koje renovirate. Možda će vam to oduzeti vremena, ali vjerujte pomoći će vam – otkloniti ćete jedan dio prašine i automatski ćete se bolje osjećati.

Savjet: pošpricajte prašinu s vodom

Prašine može biti posvuda po kući, ali ona može biti prisutna i van kuće kao npr. može završiti i na susjedovom autu. Osim, ukoliko je više nema prisutne u zraku. Raspršivanje vode sa malom pumpicom vam može uvelike pomoći.

Pođite na mali odmor

Ponekad jednostavno trebate mali predah. Iznajmite sobu u hotelu, pođite u restoran i napunite ponovo svoje baterije.

Autor

  • Paulina Płócieniczak

    Urednica bloga Lavello, strastvena ljubiteljica tema vezanih uz srce svakog doma – kuhinju i njezin dizajn. Ona voli funkcionalna, izdržljiva i lijepa rješenja u kojima se može uživati ​​dugi niz godina. Zbog svoje ljubavi prema prirodi veliku važnost pridaje prirodnim materijalima u dizajnu kuhinje. Cilj joj je pomoći čitateljima da stvore kuhinju iz snova u kojoj će svakodnevni poslovi prestati biti neugodan posao, a postati ugodni i jedinstveni.