kako izračunati troškove obnove
Brinete li se da će cijena obnove premašiti vaša očekivanja? Niste sigurni kako krenuti s planiranjem proračuna za renoviranje? Imamo jednostavnu tablicu korak po korak za planiranje proračuna za renoviranje.
Zašto je dobro planiranje proračuna obnove temelj uspješne obnove?
Troškovi obnove temeljno su pitanje u vašim pripremama
To je u pravilu najteže procijeniti, jer na vašem putu postoje mnoga skrivena “iznenađenja” kojih često možda niste ni svjesni.
Ovo je posebno teško kada naše znanje o završnim obradama nije na pretjeranoj razini… I naposljetku, nema svatko pri ruci iskusnog stručnjaka koji će mu pomoći planirati proračun mjesecima prije početka radova.
Vrlo često, očarani postavljenom cijenom, potrošimo sve do posljednjeg novčića na interijer iz snova. Kao rezultat toga, kada neočekivani troškovi ispriječe našu obnovu, upadamo u probleme i počinjemo činiti niz pogrešaka koje samo pogoršavaju našu situaciju.
Na određivanje cijene radova i materijala potrebnih za završetak našeg interijera utječu mnogi čimbenici koji se s vremenom mogu promijeniti i postati izvor problema.
Kako bismo dobro planirali svoje troškove, moramo ukloniti što više nesigurnih varijabli kako bi se troškovi uklopili u naš planirani proračun.
Dakle, kako pristupiti raspodjeli proračuna kada nismo svjesni svih troškova koji su pred nama?
Evo jednostavne tablice koja će vam pomoći da razvrstate sve svoje troškove i prilagodite svoje financije svojim mogućnostima:
1. Razbiti sve elemente vašeg dekora
Kako biste jasno definirali početnu procjenu troškova, morate svoju obnovu raščlaniti na faktore. To neće proći bez klasičnog papira i olovke ili, ako vam je draže, excela.
U ovom koraku važno je uključiti svaki pa i najmanji element koji planirate ugraditi u svoj novi dekor.
Vama će pomoći u kupovini, a dobro će vam doći i stručna osoba koja će odrediti preciznu procjenu troškova izvedbe. Kako nijedan element vašeg uređenja ne bi bio zanemaren, najbolje je planirati renoviranu sobu odozdo prema gore, uzimajući u obzir:
- Nstalacije koje treba zamijeniti (npr. voda, struja, plin, grijanje, ventilacija, klimatizacija)
- Materijal završne obrade poda
- Materijal za završnu obradu zidova
- Materijal završetka stropa
- Vrata
- Prozori
- Sanitarna oprema (npr. umivaonik, umivaonik, kada, WC)
- Namještaj
- Rasvjeta
- Završni elementi (npr. lajsne, utičnice, prekidači za svjetlo)
- Dekorativni elementi.
Vaša vizualizacija ne smije izostaviti niti jedan element planiranog dekora. Zanemarivanje bilo kojeg od njih može povećati troškove njegove instalacije u kasnijim fazama ili je u potpunosti spriječiti. Da budemo sigurni, dobra je ideja provesti takvu analizu više puta.
BUDITE SVJESNI! Provjerite što zapravo ulazi u svaku pojedinu komponentu! Možda ćete se iznenaditi kada saznate da će vas cijena žarulja koštati više od cijene same lampe, a cijena okvira vrata i ručki će premašiti cijenu vrata koja gledate.
2 Nabavite dimenzije svake sobe.
Kako biste procijenili troškove obnove, trebat će vam točna mjerenja cijele prostorije. Za cjelokupnu kvadraturu morat ćete uključiti sljedeće dimenzije:
- kat
- svi zidovi
- strop
- vrata
- prozori
Detaljna metrika bit će ključna za određivanje vaših potreba i mogućnosti kada kupujete svoju obnovu.
Prilikom mjerenja uzmite u obzir koliko će svaki element zauzimati površinu, npr. Hoće li svaki zid biti prekriven istom bojom?
Hoće li pločice prekriti cijeli zid ili samo dio? Koje će dimenzije imati namještaj izrezan po mjeri? Kolike će biti duljine novih instalacija?
3 Izračun troškova materijala
Ako već znate dimenzije svoje sobe i kako će ona izgledati, vrijeme je da prijeđete na izračun troškova.
Postoji mnogo različitih vrsta kalkulatora za izračun troškova renoviranja dostupnih na webu, a možete ih jednostavno potražiti na Googleu. Dovoljno je da u kalkulator unesete dimenzije prostorije i odaberete s popisa dostupnih materijala, a kalkulator će vam napraviti izračun uključujući i cijenu rada.
Stvari poput namještaja, sanitarnih uređaja i završnih materijala procijenit ćete na temelju cijena dostupnih u stacionarnim ili internetskim trgovinama.
OPREZ! Želite izbjeći gubljenje vremena na dodatne kupnje? Kada izračunavate potrebu za materijalima kao što su pločice, podne ploče, boja za glačanje, ljepilo, uključite 10-20% margine za moguće prilagodbe.
Osigurajte se za svaki slučaj! Kad prvo budete prosuđivali, smislite jeftinije zamjene za elemente dekora koje ste promatrali. Takve alternative omogućit će vam da držite asa u rukavu u slučaju da trebate smanjiti troškove obnove. Ipak, obratite pozornost na kvalitetu jeftinijih zamjena. Vrlo je važno osigurati da ako kasnije trebate kupiti besplatni materijal, dobavljač će ga i dalje imati na zalihi.
Bilo bi neugodno suočiti se sa situacijom da, u slučaju povećane potražnje za određenim materijalom, ustanovite da
zalihe su upravo potrošene i ne znate kada će se asortiman ponovno pojaviti u trgovini.
Cijena građevinskih usluga
Cijena koju morate platiti za stručnjaka ovisi o veličini obnove i o tome što će zapravo biti uključeno u nju.
Da biste znali točnu cijenu rada, morate pozvati profesionalca u svoj dom. Telefonski je, nažalost, nemoguće predočiti dimenziju posla, te jasno precizirati koji su vaši zahtjevi. Tijekom posjeta stručnjaka, trebate koristiti bilješke koje ste prethodno pripremili i utvrditi točku po točku je li stručnjak uzeo u obzir svaki detalj prilikom izrade procjene. U međuvremenu ga zamolite da dopuni vaš popis za kupovinu potrebnim okvirima, ljepilima i drugim sredstvima za ugradnju ukrasnih elemenata koje ste odabrali.
BUDITE SVJESNI! Provjerite je li stručnjak izračunao svoju uslugu od A do Ž i uzeo u obzir sav posao koji bi u međuvremenu mogao nastati. Vjerojatno ne želite na samom kraju čuti rečenicu poput: “Pa zato što je bilo još to i ono, a zajedno će biti još 10 000 zlota”.
Također je vrlo važno provjeriti je li stručnjak prikazao bruto cijenu. Bilo bi vam neugodno iskustvo da na dogovorenu cijenu ipak morate dodati 23% PDV-a….
5 Cijena dodatnih troškova
Dodatni troškovi često se uopće ne uzimaju u obzir pri planiranju obnove. Pojavljuju se neočekivano i na gotovo neprimjetan način izvlače novac iz proračuna.
To uključuje troškove kao što su:
Otpad
Tijekom velike obnove, smislite kako se nositi s uklanjanjem krhotina. Šum možete sami odvući na deponij, naručiti kontejner ili posebne vreće, za što će doći ovlaštene službe na mjesto koje odredite.
Zamjenski materijali
Trošak koji se često zanemaruje su zamjenski materijali. Kada obnavljamo dio kuće, moramo računati s potrebom da privremeno izbacimo kućanske potrepštine koje svakodnevno koristimo. Uređenje malog sudopera u kojem ćemo prati posuđe, štednjaka na kojem ćemo podgrijati obrok ili prebacivanje na catering trošak je koji također može ostaviti značajan trag na našem budžetu.
Sredstva za ciscenje
Uoči renoviranja, čišćenje je vaš svakodnevni kruh. Za to će vam trebati specijalizirana sredstva za čišćenje i instrumenti za čišćenje koji će se non-stop trošiti. Brisači, zavjese, folije za zaštitu od prašine i prljavštine pribor su koji je potrebno najčešće dopunjavati.
OPREZ! U slučaju veće obnove može biti potrebno preseljenje ili privremeni godišnji odmor. Ovo je zaseban trošak i bolje ga je računati kao potpuno zasebnu investiciju.
optimizirati troškove
Kako bismo sveli svoje troškove na najmanju moguću mjeru, prvo se moramo pobrinuti da nemamo popuste ili promocije koje su nam dostupne. Da biste to učinili, bilo bi dobro pitati osoblje trgovine o dostupnim RABATIMA ili PROMOCIJAMA ili pitati bilo koga od naših prijatelja koji rade u građevinskoj trgovini ima li popusta za zaposlenike.
Također se može ispostaviti da vaš stručnjak ima karticu vjernosti u određenom građevinskom diskontu i tako može za vas organizirati jeftiniji pristup građevinskom materijalu.
Kada kupujete materijale kao što su pločice, ploče i boje, pobrinite se da ako imate višak materijala, možete izvršiti povrat u trgovini u kojoj kupujete.
Vrlo često, margina za pogreške na koju se unaprijed pripremite može biti nepotrebna. Većina građevinskih trgovina prihvaća povrat bez opravdanja, pod uvjetom da paket nije prethodno otvoren. Ipak, bolje je provjeriti je li takva usluga svakako dostupna u određenoj trgovini.
OPREZ! Nemojte sami smanjivati troškove svoje obnove! Onog trenutka kada renoviranje počne nadilaziti vaše financijske mogućnosti, bolje je da se o smanjenju troškova posavjetujete sa svojim stručnjakom, umjesto da to radite sami. Pogreška u takvom trenutku može vas izložiti još većim troškovima.
Sažetak
Pri izračunu troškova obnove čak i najmanji detalji mogu činiti kolosalnu razliku. Što više saznate o svojoj obnovi, više nepredviđenih troškova možete izbjeći. Ne zaboravite da se mnoge stvari mijenjaju tijekom renoviranja. Ni najbolji preparat vas neće zaštititi od nepoznatog. Da biste bili dovoljno spremni, najbolje što možete učiniti je ako 10 – 20% svog budžeta pripremite za neočekivane troškove.