KAKO IZABRATI KUHINJSKU MJEŠALICU – RASPRAVA O NAJVAŽNIJIM ZNAČAJKAMA

Prilikom odabira kuhinjskih slavina često se vodimo isključivo estetskim razlozima. To često dovodi do odabira modela koji je neudoban i frustrirajući za korištenje.

Pogledajmo što tržište trenutno nudi u pogledu karakteristika i funkcija kuhinjskih slavina. To će vam pomoći da odaberete model koji ćete koristiti dugi niz godina.

Praktični i nepraktični izljevi kuhinjske miješalice

Izljev je jednostavno cijev iz koje teče voda.

Na tržištu postoje različite vrste slavina s izljevima. Imamo visoke izljeve, niske izljeve, male izljeve, velike izljeve, vertikalne ili zakrivljene izljeve, okretne izljeve (120° – 240°), izljeve za punjenje lonaca (s pomičnim zglobovima), izljeve ispod prozora (idealne za sudopere postavljene ispod prozora) ), ili izljevne cijevi. S praktičnog gledišta, lučni izljevi s dodatnim izljevnim izljevom najbolje funkcioniraju.

Kuhinjska slavina Lavello 700 Krom

Zahvaljujući zakrivljenom obliku, miješalica se ne savija prilikom pranja dubokih posuda. S druge strane, tuš na izvlačenje koristan je za mnoga teško dostupna mjesta.

Kontrola vodenog mlaza – praktičnost nasuprot klasici

Danas slavine s jednim mlazom i kontrolom temperature vode dominiraju asortimanom proizvoda većine proizvođača.

Klasici s dvije slavine izlaze iz mode zbog ne praktičnosti. Sada se uglavnom koriste u retro i art deco miješalicama.

Kuhinjska slavina Lavello 800 crno

Jednoručnom mješalicom se upravlja… jednom rukom. S lakoćom možemo regulirati protok i temperaturu vode. Budući da to možemo učiniti brzo, štedimo vodu, a time i novac.

Kuhinjska miješalica i ušteda vode

Zahvaljujući modernoj tehnologiji slavina, možemo uštedjeti vodu i novac.

Koje elemente treba imati miješalica za uštedu vode?

Keramička glava – bitna je pristojna keramička glava. Izdržljiviji je od glave s brtvama i manje je vjerojatno da će kapati.

Perlator/aerator – sitno sito koje prozračuje mlaz vode. To čini mlaz gušćim. A kao što svi znaju, gušći mlaz vode olakšava pranje.

Kuhinjski perlator

Perlatori obično smanjuju potrošnju vode za 15%, no na tržištu ćete naći i neke koji smanjuju potrošnju i do 60%!

Način rada pod tušem – neke miješalice omogućuju promjenu načina ispuštanja vode u način rada pod tušem. Ovaj način rada daje još bolje rezultate od perlatora, omogućujući da se oprana površina brže prekrije vodom i brže ispere.

Kuhinjska slavina Lavello Classic (sa izvlačnim tušem)

Eco način rada – ovaj gumb se obično nalazi na stražnjoj ili bočnoj strani miješalice i ograničava maksimalni protok vode na 5-7 litara u minuti. Gumb se mora pritisnuti kako bi se postigao maksimalan protok. Kada je pranje završeno, gumb se vraća u prethodni položaj.

Termostat – omogućuje podešavanje temperature vode koja istječe. Ponekad kuhinjske slavine s termostatom također dopuštaju aktiviranje Eco načina rada (vidi gore).

Beskontaktne slavine – opremljene senzorom kretanja – voda teče kada podignete ruke. Ovo je skupo rješenje, ali ekonomično i ekološki prihvatljivo. Međutim, najčešće se koriste u miješalicama za umivaonik, a ne u miješalicama za sudoper.

 Slavina s električnim bojlerom – pokazat će se korisnom u stanovima u kojima morate dugo čekati prije nego što topla voda počne teći iz cijevi. Bojleri vodu uglavnom zagrijavaju do 80 stupnjeva, pa se u njima ne može kuhati čaj. Grijači tople vode dolaze u obliku modela integriranih u miješalicu ili zasebnih modela.

Sažetak

Prilikom odabira miješalice za kuhinju nemojte se voditi samo modom – provjerite koja je najpraktičnija.

 

Autor

  • Urednica bloga Lavello, strastvena ljubiteljica tema vezanih uz srce svakog doma – kuhinju i njezin dizajn. Ona voli funkcionalna, izdržljiva i lijepa rješenja u kojima se može uživati ​​dugi niz godina. Zbog svoje ljubavi prema prirodi veliku važnost pridaje prirodnim materijalima u dizajnu kuhinje. Cilj joj je pomoći čitateljima da stvore kuhinju iz snova u kojoj će svakodnevni poslovi prestati biti neugodan posao, a postati ugodni i jedinstveni.

    View all posts