Ideje za dizajn kuhinje – 7 uobičajenih pogrešaka

Pred vama je dugo očekivana renovacija? Već imate ideju za dizajn svoje kuhinje? Kako biste osigurali da svaki element vaše kreacije bude realiziran u skladu s vašom vizijom, morate znati nekoliko ključnih tehničkih čimbenika.

Činjenica je da se mnogi koncepti za vaš dekor mogu pretvoriti u ruševine u sudaru sa stvarnošću.

Zašto?

Zamislite da ste pronašli kućanski aparat svojih snova dok kupujete za renoviranje. Kupujete ga zajedno s namještajem i prije renoviranja. To radite unaprijed kako biste bili sigurni da će sve biti pri ruci kada posao počne. Renoviranje kreće. Nakon što su zidovi izbrušeni i obojani, a pločice i pod postavljeni, sastavljate namještaj i uključujete svoju potpuno novu opremu. Odjednom otkrijete da stara instalacija ne može podnijeti napon nove, naprednije opreme i ona pregori.

Sada imate dva izbora.

Ili pokosiš zidove i pod i zamijeniš instalaciju novom, ili nađeš i zamijeniš samo izgorjeli dio instalacije… i zamijeniš novi kućanski aparat sa slabijim – koji više ne pristaje tako savršeno sa svojim novim namještajem.

Ali čekajte malo.

Uostalom, vaš stručnjak nije električar, već od sutra mora krenuti na sljedeći posao i naći će vremena tek za tri mjeseca, a budžet vam je već na izmaku… Što radite u takvom trenutku?

Ovo je, naravno, ekstremna situacija, ali koliko istinita i uobičajena….

Srećom, takve kritične situacije se mogu spriječiti.

Većina takvih opasnosti otkrije se kada bude prekasno. Opasne su, skupe i događaju se prilično često. Međutim, takvih kritičnih trenutaka je malo i mogu se vrlo lako spriječiti.

Takve se nesreće obično događaju kada preuranjeno kupite građevinske radove ili kada je stručnjak kojeg angažirate specijaliziran samo za jedno područje završne obrade. Npr., ako unajmite ličitelja, on će se fokusirati na to da dobro oboja zidove, ako unajmite keramičara, on će se usredotočiti samo na pločice. Ostala pitanja vaše obnove, kao što su kilometraža i stanje instalacija, možda ga ne moraju nužno zanimati. Uostalom, mogao bi pogriješiti pokušavajući ići dalje od svojih specifikacija i izložiti vas i sebe troškovima.

Kako bismo vam olakšali prevenciju ovakvih neugodnih događaja, njihove poveznice smo podijelili u nekoliko pojedinačnih dijelova:

Električne instalacije

Prije nego počnu završni radovi na vašem domu, saznajte dvije osnovne stvari o vašem električnom sustavu.

  • Koliko je stara instalacija
  • Kojim putem ide

Stara instalacija je često neispravna. Pogotovo nakon renoviranja. Stariji kućanski aparati i elektronika nisu imali isti intenzitet kao oni današnji. Ako su kabeli izrađeni od aluminija, morate uzeti u obzir da će oni s vremenom oksidirati. Ima jako puno slučajeva kada se odmah nakon renoviranja zidovi i

pod se mora iznova iščupati, jer instalacija nije u stanju nositi se s intenzitetom koji uzrokuje oprema novije generacije.

Druga važna informacija je u kojem smjeru idu kablovi. Njihov tijek može spriječiti ugradnju važnih elemenata vašeg namještaja. Također se događa da se jedan od kabela neprimijećeno prekine. Nakon završenih radova ispostavlja se da instalacija ne radi kako bi trebala jer ju je oštetila bušilica ili brusilica. Također može izazvati kratki spoj ili čak izazvati požar.

Ako očekujete bušenje rupa u zidovima ili podu, potražite informacije o instalaciji u svom posjedu i dajte ih stručnjacima koji obavljaju taj posao. Možete ih pronaći kod vlasnika zgrade, građevinske tvrtke koja je gradila vašu kuću ili kod prijašnjih stanara. Pretragu možete prepustiti i profesionalcima koji posao obavljaju kod vas.

Ventilacija

Vaša kuhinja i kupaonica moraju imati ventilacijske otvore. Kod postavljanja ventilacije potrebno je poznavati ne samo zakon gravitacije, već i zakon izgradnje.

Prvo objasnimo koje vrste ventilacije razlikujemo:

  • Mehanička ventilacija

Ovo je ventilacija koja ima električni ventilator koji, kada je uključen, ispušta pare iz vaše prostorije.

  • Gravitacijska ventilacija

To je ventilacija koja, koristeći se zakonima fizike, spontano ispušta tople pare kroz kanal ili otvor koji se nalazi blizu stropa.

Naizgled možemo misliti da je mehanička ventilacija daleko bolja. Iz pravnih razloga, međutim, izgleda drugačije. Ako u kuhinji imate plinsku instalaciju, morate imati barem jedan gravitacijski otvor. Štoviše, ne može se spojiti ni na jedan drugi kanal! (Čak ni s ventilatorom haube).

Vrijedno je napomenuti da je provjetravanje dviju prostorija jednim kanalom protuzakonito. Teško, to će imati slab učinak u praksi. Jedan ventilacijski kanal odvojen u dvije prostorije bit će vrlo slabog kapaciteta i neće služiti svojoj svrsi.

Instalacija vode

Pitanje instalacije vode izgleda vrlo slično kao i pitanje električne instalacije. Prije nego počnete s završnim radovima, saznajte u kojem smjeru prolaze vaše cijevi. Otkopčavanje ili razvrtanje jednog od njih ne samo da će vas prisiliti da prekinete opskrbu tekućom vodom dok vodoinstalater ne stigne, već će također izazvati pustoš s poplavom i oštetiti vaš novi interijer. Ako su vaše vodovodne instalacije stare, razmislite o zamjeni cijevi novima prije nego što počnete renovirati.

Drugo razmatranje je udaljenost sudopera od glavnog izvora vodovoda. Ne zaboravite postaviti sudoper ne dalje od 3 m od glavne cijevi vode. Prekoračenje ove udaljenosti uključuje kršenje građevinskih propisa i može vas izložiti nefunkcionalnom odvodu. Uspon odvoda trebao bi biti minimalno 3 mm/1 metar ugradnje

Grijanje

Planirate li zamijeniti radijatore? Ako živite u stambenoj zgradi, uvjerite se da je to svakako moguće!

Sezona grijanja će onemogućiti takvu operaciju. Ako zatvorite krug vode, vaši susjedi neće imati grijanje. Upravitelj zgrade možda neće pristati na vaš prijedlog zamjene radijatora u takvoj situaciji.

Također morate znati da temeljito blatenje zidova može zahtijevati uklanjanje radijatora u prostoriji. Hrabro, možete preskočiti element uklanjanja radijatora, ali morate računati s manjim nedostacima na ovom području.

Namještaj

Najčešća pogreška je kupnja namještaja “na oko”. Oduševljeni njihovim lijepim izgledom, zaboravljamo na ono bitno a to su njihove dimenzije. Kada sastavljate namještaj u svojoj sobi, možete se iznenaditi kada namještaj dimenzijama ne bude u skladu s ostatkom vaše kuhinje.

Prilikom prilagođavanja dimenzija namještaja, razmislite hoće li namještaj odgovarati:

  • položaj prozora
  • mjesto krila ulaznih vrata
  • dimenzija kućanskih aparata i elektronike
  • mjesto električnih utičnica.

Ako u svojoj kuhinji planirate dva reda ormarića, ne zaboravite da razmak između njih mora biti najmanje 120 cm.

Vlaga i gljivice

Imamo tri razloga za stvaranje gljivica na zidovima:

  • Loše grijanje
  • Loša ventilacija
  • Loša cirkulacija zraka.

Prostorije kao što su kuhinja i kupaonica moraju biti prozračene. Često se postavlja ventilator koji se pali i gasi zajedno sa svjetlom. Sjajno radi kada ste u sobi. Međutim, kada izađete iz kuhinje ili kupaonice, isključeni ventilator, umjesto da pomaže, otežava protok zraka i uklanjanje vlage iz prostorije. Mjesec ili dva nakon renoviranja, na svježe obojanim zidovima mogu se pojaviti prvi znakovi plijesni. Ako planirate u svojoj sobi raditi stvari povezane s vlagom, poput kupanja u kadi ili vješanja rublja, pobrinite se da je dobro prozračena i grijana, a zrak slobodno cirkulira prostorijom.

Usmjeravanje svih instalacija

Lociranje kućanskih aparata i elektronike uključuje pristup električnoj energiji. Stoga provjerite ima li kabel svakog od njih slobodan pristup utičnici. Planirate li premjestiti sanitarne uređaje, provjerite je li ih moguće dovesti do odvoda. Kada kupujete namještaj, razmislite o tome hoće li neki od njih zatvoriti pristup električnim utičnicama. Vodite računa da vaš sudoper bude na sigurnoj udaljenosti (50 cm) od utičnica i plinskog ili električnog štednjaka.

Sažetak

Kao što vidite, donošenjem nepromišljenih i ishitrenih odluka možete se izložiti ne samo neočekivanim troškovima, već i opasnosti za svoje zdravlje. Kada planirate svoju obnovu, imajte na umu bitne čimbenike zbog kojih se vaši planovi mogu pretvoriti u prah… Srećom, nema ih mnogo i mogu se predvidjeti. Trebate samo znati o njima kako biste planirali svoj interijer iz snova element po element.

 

Autor

  • Paulina Płócieniczak

    Urednica bloga Lavello, strastvena ljubiteljica tema vezanih uz srce svakog doma – kuhinju i njezin dizajn. Ona voli funkcionalna, izdržljiva i lijepa rješenja u kojima se može uživati ​​dugi niz godina. Zbog svoje ljubavi prema prirodi veliku važnost pridaje prirodnim materijalima u dizajnu kuhinje. Cilj joj je pomoći čitateljima da stvore kuhinju iz snova u kojoj će svakodnevni poslovi prestati biti neugodan posao, a postati ugodni i jedinstveni.